spot_img

EU a Čína se po sedmi letech přiblížily k investiční dohodě. Evropské společnosti chtějí v Číně podnikat za stejných podmínek jako domácí.

Evropská unie (EU) a Čína v pátek oznámili, že se po sedmi letech jednání přiblížili k uzavření investiční dohody. Jejím cílem je zajistit, aby mohly evropské společnosti v Číně podnikat na tamním trhu za stejných podmínek jako domácí.

Vyjednavači na obou stranách se tento týden přiblížily k průlomu na jednáních po tom, jak Čína učinila některé ústupky, pokud jde o přístup evropských firem do jejích finančních, výrobních a realitních sektorů, napsali Hongkongu noviny South China Morning Post.

Jednání jsou v poslední fázi

Na druhé straně se EU v zásadě zavázala poskytnout Číně přístup k sektoru obnovitelné energie podle diplomatického zdroje z Bruselu. „Jednání vstoupili do poslední fáze,“ informovala novináře v Pekingu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin.

V Bruselu představitelé EU zase informovali velvyslanců 27 členských států, že dohoda je na „95%“ uzavřena, uvedly zdroje, které nechtěly být jmenovány. Evropa doufá, že do konce roku dojde k uzavření „politické dohody“, nadále však existují překážky, pokud jde o závazek Číny k pracovním právům, tvrdí zdroje z EU.

„Nejsme ještě docela tam, ale je jistě možné, že pokud se věci budou hýbat vpřed tak jako teď, můžeme to uzavřít ještě letos,“ uvedl viceprezident EU Valdis Dombrovskis.

Brusel trvá na tom, že chce pro své firmy v Číně zajistit rovné podmínky pro podnikání tak, jak to čínským firmám garantuje EU na svém území. Unie však nepřijme nepříznivé podmínky dohody jen proto, aby dotáhla jednání do konce.

Dohoda by byla významným impulsem pro obě strany a posílí jejich hospodářské vazby před lednovým příchodem nového prezidenta USA Joea Bidena do Bílého domu. Dosavadní prezident Donald Trump vedl roky obchodní spor s Čínou.

Vysoký představitel EU v souvislosti s jednáním konstatoval, že Číňané jsou nyní „flexibilnější než kdykoliv předtím“ a „vyslali signály, které naznačují, že chtějí dohodu dříve, než se ujme moci nová americká administrativa“.

Překážky pro investory

Brusel, který v současnosti plně zaměstnávají náročné jednání o obchodní dohodě s Británií po brexite, se dlouho usiloval o odstranění překážek pro své investory v Číně v klíčových oblastech, jako jsou rozvíjející se digitální technologie.

Podle vedoucího obchodní komory EU v Pekingu Jörga Wuttke vyjednávači obou stran dosáhli „zjevně velký pokrok v otázce přístupu na trh“.

EU v rámci dohody tlačí také na Peking, aby posílil respektování duševního vlastnictví, ukončil povinný přenos technologií od zahraných firem na jejich čínských partnerů, snížil dotace pro podniky a zlepšil plnění závazků v oblasti klimatu.

Brusel přistupuje k Číně jako k potenciálnímu partnerovi jako k „systémovému rivalovi“ a prosazuje změny ve Světové obchodní organizaci.

Rozhovory o investiční smlouvě pokročily navzdory velkým obavám Evropy z lidských práv v Číně, zejména pokud jde o její zásahy v Hongkongu a zacházení ujgurské menšiny.

Jednotný postoj je problém

Evropský parlament, který musí schválit každou dohodu bloku, ve čtvrtek (17. 12.) podpořil rezoluci odsuzující Peking za jeho „systém nucené práce“, zaměřený na Ujgurů a další muslimské menšiny.

EU má však problémy, pokud jde jednotný postoj vůči stále asertivnější politice Číny za vlády prezidenta Si Ťin-pchinga, přičemž některé členské státy požadují tvrdší postoj k Pekingu pro jeho přístup k lidským právům a životnímu prostředí, zatímco jiné upřednostňují podporu obchodu.

Největší evropská ekonomika Německo, které je do konce roku předsednickou zemí bloku, označila dosažení dohody za prioritu svého předsednictví.

Berlín chtěl dohodu podepsat na plánovaném společném summitu EU – Čína v září, pro nový koronavirus se však tato událost posunula do online prostoru a žádná dohoda nebyla „zpečetěna inkoustem.“

Čína ve 3. čtvrtletí 2020 předběhla USA a stala se největším obchodním partnerem EU, protože pandemie onemocnění COVID-19 narušila ekonomickou aktivitu USA, zatímco čínská se už z blokád na začátku roku zotavila.

spot_img

Nejnovější články

Další články autora