spot_img

Jak udělat schody ze ztraceného bednění

Může se vám zdát, že stavba schodů je složitý úkol, ale díky ztracenému bednění si můžete proces výrazně zjednodušit a urychlit. Schody z betonových tvárnic jsou totiž ideální nejen pro průmyslové objekty, ale i jako venkovní schody k domu, do sklepa nebo do dílny. V tomto článku vám ukážeme, jak postavit schody ze ztraceného bednění, krok za krokem.

  1. Příprava a návrh

První a nejvíc důležitý krok je dobře si všechno pečlivě naplánovat. Rozměry schodů by měly pasovat ke standardním velikostem betonových tvarovek ztraceného bednění, abyste předešli zbytečné práci s úpravami. Pro venkovní schody se doporučuje, aby byly široké aspoň 100 cm a vysoké přibližně mezi 14 a 19 cm, s tím, že každý schod by měl být hluboký 25 až 35 cm. Ujistěte se, že i schody ztraceného bednění (nosných základen schodů) respektují prostorové možnosti a potřeby vaší konstrukce. Betonovou tvarovku je zapotřebí zakrýt, ideálně dlažbou s bočními pohledovými plochami nebo obložením pohledovými deskami a zaklopení shora pomocí schodišťových desek.

  1. Základ pod schody ze ztraceného bednění a pokládka

Aby vaše schody stály pevně a bezpečně, udělejte dobrý betonový základ. To znamená, že musíte vykopat jámu dost hluboko, aby země pod ní nezamrzala.

Tvárnice umístěte na rovnou, zpevněnou a zhutněnou plochu z kameniva a zajistěte jejich stabilitu.

Dbejte na dodržení přesných rozměrů základny. Na potřebné výšky, případně úpravy dalších rozměrů můžete použít flexu s dobrým kotoučem na beton. Snadno tak připravíte korpus přesně na míru.

Do dutin tvárnic ztraceného bednění a napříč můžete instalovat železné armovací tyče, které zajistí, že konstrukce bude držet pevně pohromadě ve svislém i vodorovném směru. Ztracené bednění nevyžaduje žádné lepení a o soudržnost se postará beton, kterým vyplňujete vnitřní prostory tvárnic.

  1. Nášlapy pro schody ze ztraceného bednění

Když už máte hotový základ schodů, je čas se zaměřit na to, po čem budete chodit. Měli byste zvážit užitnou hodnotu schodů. Možností je hned několik – v jednotném stylu můžete použít betonovou dlažbu, která bude ladit s okolní dlažbou kolem domu, na terase či chodnících, případně zvolíte jiný materiál – pálenou keramiku, klasické keramické dlažby pro venkovní použití, případně dlažbu z řezaného kamene, která se v jiném provedení objeví třeba na soklu domu.

Záleží na tom, jak chcete, aby vaše schody vypadaly a jak se vám hodí do daného prostředí a k jakým účelům budete schody využívat. Vyberte si tak, aby pro vás byly schody praktické a estetické zároveň.

  1. Závěrečné úpravy

Až budete mít schody i nášlapy postavené, nezapomeňte na dokončovací úpravy. Pro venkovní prostředí je důležité zajistit dokonalé spárování flexibilním lepidlem nebo speciální spárovací hmotou, které zajistí, že se do spár a hlavně pod dlažbu nedostane voda. V zimě by totiž mohlo dojít k jejímu zamrzání, v důsledku čehož by došlo k narušení soudržnosti materiálů a dlaždice by se od podkladu odlepily.

Proto je důležité k lepení používat flexibilní lepidlo, které vydrží pnutí v důsledku tepelných dilatací a zvládne zvýšené namáhání. Samozřejmě musí být na obložení schodů a vytvoření nášlapů použit materiál odolný a co nejméně propouštějící vodu do materiálu.

Pokud je to jen trošku možné, doporučujeme impregnaci povrchu – sníží nejen riziko hloubkového ušpinění a usnadní očistu dlažby, ale především odpuzuje vodu.

Tip na závěr:

Pokud si pečlivě připravíte plán a budete pracovat přesně, celý proces bude hladší. Je důležité efektivně využít všechny materiály, které máte, a přemýšlet o tom, jak nejlépe využít prostor, který je k dispozici. Také je dobré vzít v úvahu místní podmínky.

Pokud chcete postavit schody na zahradě, ztracené bednění je skvělá volba. Takové schody vám totiž budou sloužit hodně dlouho, jsou praktické a dobře vypadají.

Zdroj foto: Eduard Goricev / Shutterstock.com

spot_img

Nejnovější články

Další články autora