spot_img

Spolehlivé rady a tipy! Dostaňte své oblíbené izbovky do formy

Vymkly se vám pokojové rostliny zpod kontroly? Nepravidelný tvar a nezdravá barva listů svědčí jednoznačně o jejich nedostatečné péče. Nabízíme vám tři příklady rostlin, jak jim dodat rychle nový vzhled.

Pokud i vaše zelené poklady mají zanedbaný vzhled, je nejvyšší čas zakročit iv zimním období. Jemný sestřih či listy bez prachu dají rostlině nový šarm. Častokrát se stává, že i při správné péči rostliny rychle vytvářejí zelenou hmotu a bují. I takovýmto izbovkám třeba věnovat pozornost a potřebnou péči. Intenzita péče závisí na druhu a stavu rostliny, kterou se chystáte stříhat či čistit.

stálezelené rostliny

Ačkoli fíkovník lesklý (Ficus benjamina) je na pěstování nenáročná rostlina, z času na čas si zaslouží vylepšení vzhledu. Týká se to zejména zanedbaných a starších jedinců. Rostlinu nejdříve očistěte od suchých, nemocné či nevhodně zbarvených listů. Vyholené a suché větve seřízněte až k nejbližšímu živému výhonku. Když je fíkovník velký a rozrostlými, zkraťte mu vrchní část výhonků o deset až patnáct centimetrů. Pokud se rozhodnete pro radikální změnu vzhledu (výchovný řez), odstranit můžete nejen suché, poškozené či nezdravé části rostliny, ale i zdravé a zelené, podle požadovaného tvaru. Doporučujeme ho dělat pouze zkušenějším zahrádkářům, kteří se nebojí experimentovat se svými rostlinami. V takovém případě dosáhnete zcela nový tvar rostliny. Nejčastěji jde o vytvoření kmínku a korunky, která později vyžaduje pravidelný řez. Při řezu dávejte pozor a použijte rukavice. Vytékající latex totiž zanechává nepěkné fleky na oblečení a může způsobit i podráždění pokožky.

Fíkovník lesklý ‚Reginald‘ (Ficus benjamina) se stane jedinečnou dominantou vašeho bytu. Při správné péči.
Takto upravíte i: kroton strakatý (Codiaeum pictum), tlustice vejčitý (Crassula ovata), šeflery stromovitých (Schefflera arboricola) a jiné.

Zkrácení juky (Yucca) a Dracena (Dracaena) je jednoduchý úkol. Jejich zdřevnatělé kmeny jsou časem příliš dlouhé a neforemné. Pilkou nebo zahradnickými nůžkami seřízněte vrchní část i se zelenými listy. Kmen po několika týdnech vyžene nové boční výhonky s listy. Odřezek můžete dát zakořenit a tím získáte novou izbovku. Jestliže boční výhonky budou nepřiměřeně růst, opět jejich seřízněte a celý proces opakujte.

spot_img

Nejnovější články

Další články autora